آیا زن می‌تواند از شوهر معتاد طلاق بگیرد؟

سلام. یکی از مشکلاتی که اغلب بانوان با آن مواجه هستند، مشکل اعتیاد همسرشان است. آیا زن می‌تواند از شوهر معتاد طلاق بگیرد؟. در بسیاری از مواقع این مورد به طلاق منجر می شود و زن با مراجعه به مراجع قانونی سعی بر جدایی دارد. برخی از بانوان از قوانینی که برای این مورد وضع شده است ناآگاه هستند. در مقالات سعی داریم کلیه حق و حقوقی که برای زن در مواقعی که شوهرش اعتیاد دارد را به تفصیل بیان کنیم. امیدواریم که هیچ زنی نیازمند دانستن این موارد نباشد و همه زندگی آرام و سالمی داشته باشند.

آیا زن می‌تواند از شوهری که عادت به صرف مشروبات الکلی دارد، طلاق بگیرد؟

۱- علاوه بر ۱۲ بند عقدنامه، زن می تواند از طریق قاعده ” عسر و حرج ” و با اثبات اعتیاد غیرقابل درمان و زیان آور شوهر خود، از دادگاه تقاضایطلاق نماید که البته فرآیند طولانی و سختی را دارد.

۲- اگر مرد معتاد چند بار به کمپ رفته باشد به این معناست که نمیتواند به طور مستمر پاک بماند، بنابراین مدارک کمپ رفتن هتی ناموفق شوهر می تواند برای زن در دادگاه مفید باشد. همچنین اعتیاد سابق شوهر بر فرضی که بعد از آن ترک کرده باشد هیچ اختیاری را به زن برای طلاق نخواهد داد.

۳-برای اثبات اعتیاد، دادگاه معتاد را به پزشکی قانونی می فرستد ، اما معتادها با ترفندهایی می توانند از مثبت بودن تست اعتیاد رها شوند. بنابراین به غیر از تست اعتیاد، شهادت شهود نیز برای اثبات اعتیاد شوهر موثر است. بعضی از قضات از طریق مددکاری و یا کلانتری محل دستور تحقیق در مورد وضعیت اعتیاد شوهر را صادر می کنند.

آیا زن می‌تواند از شوهر معتاد طلاق بگیرد؟

👈یکی از مصادیق عسر و حرج زن در زندگی زناشویی در قانون عبارت است از:
🏷اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای او به مصرف مشروبات الکلی و امتناع زوج از ترک اعتیاد یا عدم امکان الزام شوهر به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
👈در صورتی که زوج به تعهداتش عمل نکند و یا پس از ترک دوباره به مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر روی آورد، با درخواست زوجه طلاق انجام خواهد شد.

با اینکه اکثریت معتادین از میان مردان هستند، اما زنان بسیاری هم هستند که به مواد مخدر اعتیاد داشته و همین موضوع برای آن ها هم با کمی تفاوت صادق است. یعنی مردی که همسرش اعتیاد دارد می تواند او را طلاق دهد.

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی” بند ۲ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی: « اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. ‌در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.»

✔✔برای انجام مشاوره از طریق زیر تماس بگیرید.👇👇👇👇
📞۰۹۱۵۵۵۲۸۴۲۸

www.iedalat.com

  نظرات